Czas biegnie szybko, chwilę temu pożegnaliśmy lato, a już na horyzoncie malują się święta Bożego Narodzenia. Warto nieco wcześniej pomyśleć o najbliższych nam osobach i wybrać odpowiedni podarunek. Przychodzimy zatem z pomocą!
1. W płynie na zdrowie – toniki
Toniki często w okresie świątecznym zapakowane są w ozdobne puszki, torebki lub znajdują się w zestawach z kieliszkami. Producenci opisują je jako środki wspomagające koncentrację, odporność i układ krwionośny. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na skład. Większość zawiera wyciągi z głogu, żelazo, kompleks witamin z grupy B. Możemy znaleźć w nich również wyciągi z żeń-szenia, malin, żurawiny, pigwy, winogron oraz dodatki innych związków flawonoidowych, witamin i minerałów. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas preparat zawiera alkohol. Osobom z nieustabilizowanym nadciśnieniem tętniczym, dychawicą oskrzelową czy przyjmującym warfarynę należy wybrać tonik bez zawartości żeń-szenia i ginsenozydów.
2. Zestawy witamin dla seniora
To kolejny hit prezentowy. Zestawy witaminami 50+/ 65+ cieszą się ogromną popularnością. Wybór jest tutaj duży. Tak, jak w przypadku toników, należy zwrócić uwagę na obecność żeń-szenia w składzie wybranych witamin. Warto również sprawdzić, czy wybrany preparat jest lekiem, czy suplementem diety.
3. Coś od serca – ciśnieniomierz
Wraz z wiekiem mogą pojawiać się różne problemy z ciśnieniem, dlatego ważną rolę odgrywa regularna obserwacja swojego organizmu. W związku z tym ciśnieniomierz to urządzenie, które warto mieć w każdym domu. Choroby serca i nadciśnienie to jeden z głównych zdrowotnych problemów naszej cywilizacji, a monitorowanie i prowadzenie dziennika pomiarów ciśnienia ułatwia lekarzowi postawienie diagnozy i zlecenie odpowiedniej terapii. Osoby leczące się mogą dzięki temu na bieżąco kontrolować poprawność terapii. W wyborze ciśnieniomierza dla seniora warto pamiętać o dużym, wyraźnym wyświetlaczu i prostocie obsługi. Lepiej zdecydować się na gabarytowo większe urządzenie, które będzie poręczniejsze dla osoby starszej. Pamiętaj! Zdecydowanie dokładniejsze i wiarygodniejsze pomiary dają ciśnieniomierze z mankietem naramiennym, niż te nadgarstkowe. Ciekawą opcją są pojawiające się na rynku ciśnieniomierze z funkcją EKG, zwłaszcza dla osób mających problemy z zaburzeniami rytmu serca.
4. Wsparcie w trawieniu – mieszanka ziołowa
Możemy zakupić gotową lub samodzielnie ją skomponować. Należy sugerować się przy tym potrzebami konkretnej osoby. Na problemy ze snem warto wybrać mieszankę z rumiankiem, melisą, lawendą i trawą cytrynową, a przy częstych kłopotach trawiennych – połączenie z miętą, koperkiem, dziurawcem i krwawnikiem. Przygotowywanie własnych mieszanek wymaga jednak trochę wiedzy i jeśli nie mamy pewności co do składu i proporcji, lepiej zdecydować się na gotowe produkty.
5. Do pielęgnacji – kosmetyki
Dobrze dobrane są zawsze trafionym upominkiem. Skóra osób starszych jest cieńsza, mniej elastyczna i zawiera mniej wody. Warto zwrócić uwagę na linie kosmetyków zwiększających gęstość skóry. Charakteryzują się one wzmacnianiem ochronnej bariery skóry, wyrównaniem koloru, poprawą nawilżenia i wzmocnieniem syntezy kolagenu i elastyny.
6. Ochrona skóry – mydełka naturalne
Po pierwsze są estetyczne, często mają niestandardowe kształty i pięknie pachną. Po drugie zawierają minimalne ilości dodatkowych substancji, dzięki czemu nie uczulają, nie podrażniają delikatnej skóry i dbają o jej prawidłowe natłuszczenie. Bonusowo możemy korzystać z właściwości naturalnych składników – węgiel aktywny świetnie oczyści skórę, dodatek oleju z pestek brzoskwini pomaga chronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi, także przed mrozem, a olej z pestek moreli świetnie nawilży i pomoże w wygładzeniu skóry dojrzałej.
7. Słodkie wzmocnienie – miód Manuka
Miód powstaje z kwiatów krzewu Manuka (Leptospermum scopariu) rosnącego jedynie na terenach Nowej Zelandii oraz południowo-wschodniej Australii. Zawiera wyjątkowo bogatą kompozycję flawonoidów, które wpływają ochronnie na układ sercowo-naczyniowy i działają hamująco na procesy miażdżycowe. Dodatkowo, tak jak wszystkie miody, działa przeciwbakteryjnie, antyoksydacyjnie, przyspiesza gojenie ran i ogólnie wzmacnia organizm.
8. Nie tylko na zimne wieczory – elektryczny but ogrzewająco-masujący
Osoby starsze bardzo często mają problemy z krążeniem, przez co niejednokrotnie marzną w stopy i dłonie. Dobrą opcją jest elektryczny but masujący – można tu zastosować oddzielnie funkcję grzania i oddzielnie funkcję masażu, dzięki czemu nawet najmroźniejsze wieczory nie będą straszne.
9. Wsparcie układu oddechowego – inhalator
Kolejne z urządzeń przydatnych dla seniora to inhalator. Szczególnie sprawdzi się u osób często cierpiących na choroby dróg oddechowych, wymagających podawania leków drogą wziewną. Inhalator zapewnia szybsze działanie i łatwiejsze podanie leku. Przy wyborze inhalatora warto zwrócić uwagę na wielkość cząstek jakie dane urządzenie tworzy – od tego parametru zależy, gdzie będzie penetrować „mgiełka” z lekiem. Im mniejsza wartość, tym dalej dotrze substancja aktywna.
Jest to istotna rzecz – jeśli osoba nie ma przewlekłych chorób układu oddechowego wystarczy wielkość 5-8 µm. W przypadku astmy lub bardzo wysokiej zapadalności na choroby i częsty przyjmowaniu leków wziewnych, warto zdecydować się na inhalator tworzący mniejsze cząstki.
10. Inspiracja do codziennej aktywności – sportowy gadżet
Aktywność fizyczna to jeden z najważniejszych czynników pozwalających zachować dobre zdrowie i witalność. Jeśli bliscy preferują siedzący tryb życia, warto prezentem zachęcić ich do zmiany przyzwyczajeń. Dobry pomysł dla seniora to kijki do nordic walkingu, wygodne buty, w których nie straszne będą długie spacery oraz czapka i rękawiczki, aby nie skończyły się przeziębieniem.
Pomysły na prezenty dla seniorów można mnożyć, wszystko zależy jednak od osoby, którą chcemy obdarować. Niezależnie od naszego wyboru najważniejszy jest wspólnie spędzony czas z najbliższymi.
(źródło: aptekagemini.pl)